Home Jehona 25 Mrekullia e lindjes

Mrekullia e lindjes

Kështu e kanë përshkruar shkrimtarë të shumtë lindjen e një fëmije, si një mrekulli e vogël. Dhe sa më shumë mësojmë për sekretet e formimit të një jetë të re, aq më tepër zë vend kjo fjalë.

Vetëm pas dymbëdhjetë javëve të para të rritjes së fëmijës në barkun e nënës, mund të dëgjohet rrahja e zemrës duke përdorur një pajisje të posaçme elektronike. Të gjitha organet dhe indet duke përfshirë zemrën, mushkëritë, trurin, sistemin e tretjes, veshkat dhe organet e riprodhimit janë formuar dhe kanë zënë vendet e tyre të duhura.

Tani mungon vetëm koha: duhen edhe gjashtë muaj të tjerë për rritjen e foshnjës. Kur foshnja lind, ajo ka 305 kocka por disa prej këtyre shkrihen e bashkohen ndërsa fëmija rritet, duke lënë 200, që lëvizen nga 650 muskuj dhe 100 nyja.

Secila prej këtyre është formuar në mënyrë të tillë që të funksionojë në harmoni të përsosur me gjithë të tjerat. Mund të propozohet se qeniet njerëzore janë organizmat më kompleksë mbi planetin tonë. Në trupin e njeriut ka miliarda qeliza.

Dhe po qe se kjo nuk ta merr mendjen, atëherë deklarata e mëposhtme nga Linus Pauling, i cili ka fituar dikur çmimin Nobel, ka për të të bërë të mendohesh mirë. Ai tha që një qelizë e vetme e gjallë në trupin e njeriut ‘është më e ndërlikuar sesa qyteti Nju Jork.’ Disa njerëz mendojnë se jeta është thjesht produkti i rastësisë së verbër.

Po si mund të besohet kjo gjë kur ne shohim mrekullinë e një foshnje të porsalindur?

Previous articleGjykimi
Next articleFjala e fundit

Most Popular

HALLOWEEN-I SHQIPTAR

Po t’i marrësh për bazë imazhet që përzgjedh media, të krijohet ideja se Halloween-i na qenka festa e horrorit! Edhe pse mbrëmjet...

12 SHENJA KUNDËR HOROSKOPIT

Kur vjen puna te horoskopi, ç’parashikime ka një gazetë nuk e ka tjetra. Të krijon një pikëpyetje apo jo?Shkenca nuk ka...

S’KA HAJDUT NË PARAJSË

Në çdo fshat, në çdo lagje, në çdo pallat, dhe në çdo ndërmarrje, ka njerëz që vjedhin. Disa i kryejnë vjedhjet me...

NJË ZË NGA QIELLI

Këto ditët e para të shkollës, dëgjova një mësues që ankohej që i ngjirej zëri, se duke dashur të dëgjohej përmes maskës,...

Recent Comments