Home Jehona 37

Jehona 37

Ylli i Krishtlindjes

Në historinë e krishtlindjes, dijetarët janë personazhe po aq të këndshme aq dhe të mistershëm. Roli i tyre në lindjen e Jezusit ka frymëzuar...

DIJETARËT

Kush ishin dijetarët e Krishtlindjes? Sipas Biblës, dijetarët ishin njerëz ‘nga lindja’, të cilët u frymëzuan nga shfaqja e yllit për të udhëtuar në Jerusalem....

FJALË TË ARTA

Thënie biblike për bujarinë Duhet të ndihmohen ata që lëngojnë duke kujtuar fjalët e Zotit Jezus, i cili tha: “Ka më shumë lumturi të japësh...

KËNGË MAGJIKE

Dy fjalë për këngët e krishtlindjes dhe zanafillën e tyre Festat e fundvitit kanë patur gjithnjë lidhje me këngën. Muzika e krishtlindjes dhe kën­gët e...

Kënga festive

Qytet i vogël Betlehem Sa shumë i heshtur je. Yje të qetë ndriçojnë nga qiejt Mbi ty ndërsa ti fle. Në rrugët e tua të errëta Një dritë e...

Gëzuar Krishtlindjet !

Çfarë është Krishtlindja? Krishtlindja (edhe “Kërshëndellat” apo shkurt “Kshnellat” ndër besimtarët kato­likë), është një festë fetare. Të krishterët në pe­rëndim e festojnë çdo vit më...

Most Read

HALLOWEEN-I SHQIPTAR

Po t’i marrësh për bazë imazhet që përzgjedh media, të krijohet ideja se Halloween-i na qenka festa e horrorit! Edhe pse mbrëmjet...

12 SHENJA KUNDËR HOROSKOPIT

Kur vjen puna te horoskopi, ç’parashikime ka një gazetë nuk e ka tjetra. Të krijon një pikëpyetje apo jo?Shkenca nuk ka...

S’KA HAJDUT NË PARAJSË

Në çdo fshat, në çdo lagje, në çdo pallat, dhe në çdo ndërmarrje, ka njerëz që vjedhin. Disa i kryejnë vjedhjet me...

NJË ZË NGA QIELLI

Këto ditët e para të shkollës, dëgjova një mësues që ankohej që i ngjirej zëri, se duke dashur të dëgjohej përmes maskës,...